MİKRO STANDART seri ticari yazılımlar ile işletmenizin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek mükemmel muhasebe yazılımıdır. Bütün ticari işlemleri stoktan muhasebeye, satın almadan satışa, finans ve üretime kadar kontrollü sisteme sahiptir. MİKRO STANDART ticari yazılımı Windows yapısına göre hazırlanmış standart seri ticari paketlerden oluşur.

 

TİCARİ - Stok yönetimi, satın alma yönetimi, satış ve satış kanalları yönetimi, finans ve bütçe yönetimi bankalar ile uyum, daha kapsamlı analizlere ihtiyaç duyan kullanıcılar için; ilave edilecek olan karar destek sistemi, sabit kıymetler ve genel muhasebe modülleri ile birlikte, işletmelerin tüm finansal süreçlerini Finansal Yönetim Sistemi ile takip edebilirsiniz.
 
İTHALAT YÖNETİMİ - İthalat Yönetim modülü ile formaliteler problem olmaktan çıkıyor. İthalat ile ilgili her türlü işlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz, her türlü evrak basımını gerçekleştirebileceğiniz İthalat Yönetimi ile; ithalat maliyetlerinizi hesaplayabilir, DİİB takibini ihraç kayıtlı mal alışlarınızı takip edebilir, her türlü işlemlerinizin detaylı raporlarını alabilirsiniz.
 
İHRACAT YÖNETİMİ - İhracat Yönetim modülü ile her türlü evrak basımını gerçekleştirebilirsiniz. İhracat Yönetimi ile packing list, gümrük çıkış beyannamesi, döviz alış belgesi, menşe şehadetnamesi, A.TR belgesi, EUR.1 dolaşım sertifikası, Form A tanımlamalarınızı takip edebilir, her türlü işlemlerinizin detaylı raporlarını alabilirsiniz.
 
TAMİR SERVİS MERKEZİ YÖNETİMİ - Tamir Servis Merkezi Yönetimi ile işletme içinde veya dışında bulunan servis noktalarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Müşterilerinizden gelen garanti dâhilinde ve haricinde servis taleplerini bir tuşa basarak ilgili servis noktasına iş emri olarak atamalar yapabilir, servis operasyon süreçlerinizi tüm detayıyla takip edebilirsiniz. Parça dâhil/hariç servis faturasının düzenlenebilmesi, üstelik anında muhasebe bağlantısı mümkündür.
 
GENEL MUHASEBE - Muhasebe süreçlerinin tümünü detaylı olarak takip edebileceğiniz Finansal Yönetim Sisteminin ayrılmaz bir parçası olan Genel Muhasebe Yönetimi ile çalışma alt yapınızı bir sefere mahsus oluşturmanız yeterli olacaktır. Muhasebeden hazırlamak istediğiniz evraklarınız için fiş sihirbazları tanımlayabilecek, bildirge ve beyannamelerdeki MİKRO farkını makro düzeyde yaşayacaksınız.
 
PERSONEL YÖNETİMİ - Personel mevzuat takibine yönelik tüm işlemler için eksiksiz, hatasız, hızlı ve güvenli bir çözüm. İşletmeniz ne kadar büyük olursa olsun ve ne kadar personel çalıştırırsanız çalıştırın, tüm işlemleri zaman ve insan kaynaklarını minimum kullanarak çözer.
 
SABİT KIYMET YÖNETİMİ - İşletmenizdeki tüm sabit kıymetlerinizin tanımını yapabilir, zimmet yerlerini belirleyebilir, faydalı ömür tanımları, finansal sözleşmeler ile ilgili tanımlamaları yapabilirsiniz. Amortisman ve yeniden değerleme meblağlarını muhasebeleştirebilir, enflasyon düzeltmesi muhasebe uyarlamaları ile ilgili detaylı raporları alabilirsiniz.
 
KARAR DESTEK SİSTEMİ (OLAP) - Karar Destek Sistemi ile raporlara bakış açınız değişecek. Verilerinizi istediğiniz detayda inceleme imkanına sahip olacak, var olan veri küplerini kullanabileceğiniz gibi kendi küplerinizi kolaylıkla oluşturabileceksiniz.
 
RAPOR BANKASI - MİKRO ERP Rapor bankası modülü ile; artık yazılımcı olmadan işletmeniz için özel rapor tasarlayabileceksiniz. Report Builder ile tasarladığınız bu raporları istediğiniz kullanıcıda aktif edebileceksiniz.
 
DIŞ YAZILIM AKTARIMLARI - Dış Yazılım Aktarımları modülü ile Renault, Ford, Tofaş otomotiv ana sanayi, Aras Lojistik ve Yurtiçi Kargo lojistik firmaları ve IMS, Fidelio, AC Nielsen, Evrim, Arkman, Maestro, Vizyonex, Micros, Mekom v3, Nexus 32 bit v1.14, Pepsi, GMSS, Tarım Bakanlığı, Omni – Vectron yazılımlarıyla entegrasyonu tek tuşa basarak yapabilirsiniz.
 
MİKBÜRO SMMM - Muhasebe, Personel, İşletme esasına göre muhasebe (İşletme), Amortismana Tabi İktisadi Kıymet (ATİK), Stok, Finans, Konsolide işlemler, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM), Bildirge, Beyanname ve yazışma, genel amaçlı programlar modüllerini içeren tam bir otomasyon paketidir. Tamamen Windows uyumlu olan MİKBÜRO ile Word, Excel gibi MS Office araçlarını başarıyla kullanabilirsiniz. Program, Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin ihtiyaç duydukları "Optik okuyucuya beyanname dökümleri", "Yeminli Mali Müşavir çalışma kağıtları", "Dilekçe ve rapor örnekleri"ni kullanıcılara hazır olarak sunmaktadır. Programda yer alan bildirge ve beyannameler bölümünde, kullanıcı tarafından oluşan verilerden bağımsız olarak bildirge ve beyannameler hazırlanıp döküm alınabilir.
 
MİKBÜRO İŞLETME - Standart Seri Muhasebe paketlerimiz ile işletmelerin özellikle de muhasebe bürolarının ihtiyaç duyabileceği tüm muhasebe işlemleri güvenle takip edilebilecektir. Tamamen Windows mimarisine göre tasarlanan Standart Seri Muhasebe paketlerimiz kolay anlaşılır ve işlevselliği ile; genel muhasebeden personele, işletme defterinden amortisman takibine kadar gerçek bir kullanıcı dostudur.
 
MİKBEYAN - e-Beyanname ve e-Bildirge uygulamalarında yapılan geliştirmelere daha hızlı cevap verebilmek için, V14’ü kullanan müşterilerimiz için faydalı olacağını düşündüğümüz e-Bildirge ve e-Beyanname modüllerini kapsayan MİKBEYAN paketi hazırlanmıştır. Mikbeyan programını farklı kılan özellikler şunlardır: Mevcut şirket verileri üzerinde arşivden bağımsız çalışan bir pakettir. Sadece ana kullanım lisansı ile sınırsız sayıda kullanıcı ile çalışılabilir. Eş zamanlı olarak, aynı kullanıcı kodu ile hem arşiv programında, hem de MİKBEYANda çalışılabilir. Aynı kullanıcı kodu ile MİKBEYAN programına birden fazla giriş yapılabilir. Hali hazırda kurulu olan arşivin tarihi ve numarasından bağımsızdır. Dolayısı ile eski tarihli arşivlerle de uyumludur. Kurulumu ayrıdır, e-Bildirge veya e-Beyannamede olabilecek bir değişiklik/geliştirme durumunda sadece MİKBEYAN programının indirilmesi ve kullanılması yeterli olacaktır.
HESAPÇI - Ekonomik, pratik, becerikli. HESAPÇI tam sizin için. HESAPÇI ticari yazılımı ile 1000 stok ve 1000 cari kart açılabilir. Tek bilgisayarda çalışan program, ihtiyaçlar arttıkça kolaylıkla yükseltilebilir.
 
EKO TİCARİ - Sadeleştirilmiş Ticari Otomasyon paketi, firmanızın tüm ticari işlemlerini kusursuz bir biçimde yönetebilmeniz için tasarlanmış bir programdır. EKO TİCARİ gelişmiş bir ticari otomasyon olmanın yanı sıra, fiyat avantajı ile bir ticari yazılımı ilk kez kullanan ya da ihtiyaçları sınırlı işletmeler için ideal bir çözüm. Tamamen Windows uyumlu EKO TİCARİ ile pek çok MS Office araçlarını da kolaylıkla kullanabileceksiniz. Ürettiğiniz raporları hiçbir ek işlem yapmadan kolaylıkla Excel ya da Word formatına çevirebilecek, kendi istediğiniz biçimde değişik raporlar alabileceksiniz. EKO TİCARİ kolay anlaşılır, kolay kullanılır olması ile gerçek bir kullanıcı dostudur. Programın tüm alanlarından ulaşabileceğiniz yardım menüleri ile ihtiyaç duyduğunuz zaman program içinden yardım alabileceksiniz.
 
EKO MUHASEBE - Muhasebe süreçlerinin tümünü detaylı olarak takip edebileceğiniz Finansal Yönetim Sisteminin ayrılmaz bir parçası olan Eko Muhasebe Yönetimi ile çalışma alt yapınızı bir sefere mahsus oluşturmanız yeterli olacaktır. Muhasebeden hazırlamak istediğiniz evraklarınız için fiş sihirbazları tanımlayabilecek, bildirge ve beyannamelerdeki MİKRO farkını makro düzeyde yaşayacaksınız.

Yeni nesil teknoloji ile hazırlanan Mikro Enerji kaliteli ürün, en cazip fiyatla ve en seri şekilde ticari sahaya girmek için tasarlandı. Eğer şirketiniz global alanda rekabet içindeyse ürününüzü en uygun fiyatla en doğru vakitte ulaştırmak mecburiyetindesiniz. Mikro KOBİleri ilerdeki geleceğin büyük şirketleri olarak görüyor. Bu sebeple üretim yönetiminden muhasebeye, personel yönetiminden dış ticaret ortamına dek bütün ihtiyaçlarınızı yıllarca sürüdrecek MİKRO ENERJİyi ürettik.

Üretim yönetimi,
Tedarik,
Lojistik,
Verimlilik,
Planlama,
Maliyetlerin kontrol edilmesi,
Geleceğe dönük karar alabilme yeteneği,
Kapasitenin daha etkin kullanımı,
Gibi pek çok etkili yöntemler ve yönetim sistemi sunar.
 
 
MİKRO ENERJİ Programı; KOBİler için kurumsal kaynak planlaması kavramına yeni standartlar getiriyor.
MİKRO ENERJİ Programı stratejilerinize ve hedeflerinize giden yolda en büyük yardımcınız olacaktır.
MİKRO ENERJİ Programı işletmenin tüm iş akışını gerçek zamanlı yöneterek başarı için etkili bir uygulama olanağı sağlar.
 
MİKRO ENERJİ Programı ile bilgiyi kusursuz yönetin
 
Üretim yönetimi, Stok yönetimi, Hizmet ve masraf yönetimi, Satın alma yönetimi, Satış yönetimi, Finans yönetimi, Karar destek sistemi, Personel yönetimi, Müşteri ilişkileri yönetimi, Sabit kıymetler yönetimi, Dış ticaret ve Muhasebe modüllerinden oluşan Mikro Enerji Programı tam bir ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemidir.
MİKRO ENERJİ Programı ile Enerjinizi avantaja çevirme zamanı geldi.
 
Mikro Enerji Programı işletmeniz için gerekli her ayrıntıyı barındırır. Temel hedefi performans yükseltimi ve kârlılık artışı olan Mikro Enerji Programı, esnek kullanımı ile yaratıcılığınızı kullanmanıza imkân tanır. Tamamen çözüme odaklanmış Mikro Enerji Programı ile cevapsız hiçbir sorunuz kalmayacak.
MİKRO ENERJİ tüm ayrıntıları sizin için düşündü.
 
Programdan çıkmadan farklı firma datalarına giriş yapabileceksiniz. MİKRO ENERJİ Programı size, birden fazla firma ile aynı anda hem daha hızlı, hem kesintisiz hem de güvenli olarak işlem yapabilme imkânı sunacaktır. Program içinde iken aktif olarak çalışmak istediğiniz firmaları seçebilecek; aynı anda farklı firmalarınız için kayıt girişi yapıp detayları raporlardan izleyebileceksiniz

 

RETAIL9000 - Mağaza market yönetimi komplike ve kesintisiz bir süreç... Market ve mağazaların farklı ihtiyaçlarının tek bir otomasyon sistemi ile karşılanması amacı ile hazırlanmış RETAIL9000 Perakende Satış Otomasyon Yönetim Sistemi; POS satışlardan muhasebeye kadar işletmenin tüm ticari ve finansal hareketlerini program içerisinde gerçekleştirecek, işletmeye özel bir model oluşturulmasına dayanan ve bilginin analiz edilerek bir karar destek sistemine dönüşmesini sağlayan yönetim mimarisidir.
 
MİKROSHOP - MAĞAZA SATIŞ VE YÖNETİMİ Günümüz rekabet koşullarında her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de koşulsuz müşteri memnuniyetini oluşturmak gereklilik olmaktan çıkmış, olmazsa olmaz kavramların başında gelmektedir. Hitap ettiği sektörlerdeki yenilik ve gelişmeleri yakinen takip eden Mikro Yazılımevi perakende sektörü için geliştirdiği MİKROSHOP ile; mağazacılık anlayışına yeni bir bakış açısı getirmektedir. Dokunmatik ekranda programı kullanma esnekliğini sunan MİKROSHOP programı ile ekran üzerinden tüm hareketlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi; normal ekranda mouse destekli olarak da kullanabilirsiniz.
 
AVM9000 - Alış veriş merkezleri için geliştirilmiş olan AVM9000 programımızla alış veriş merkezlerindeki tüm bağımsız alanların ve ortak alanların her türlü detayını tanımlayabilir ve takip edilebilirsiniz AVM9000 programını ERP paketimize entegre çalıştırıldığında; stoktan satın almaya, hizmet-masraf yönetiminden demirbaş yönetimine, finanstan muhasebeye, karar destek yönetiminden personel yönetimine, insan kaynakları yönetiminden servis bakım yönetimine kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.
 
PROMOSYON - RETAIL ve Ticari programlarımız ile entegre çalışacak şekilde geliştirilen PROMOSYON programı ile stok, cari, mağaza ve ödeme detaylarına göre promosyonlar tanımlayabilir ve raporlayabilirsiniz

TİCARİ SET

Stok yönetimi, satın alma yönetimi, satış ve satış kanalları yönetimi, finans ve bütçe yönetimi bankalar ile uyum, daha kapsamlı analizlere ihtiyaç duyan kullanıcılar için; ilave edilecek olan karar destek sistemi, sabit kıymetler ve genel muhasebe modülleri ile birlikte, işletmelerin tüm finansal süreçlerini Finansal Yönetim Sistemi ile takip edebilirsiniz.

 

 

İTHALAT YÖNETİMİ

thalat Yönetim modülü ile formaliteler problem olmaktan çıkıyor. İthalat ile ilgili her türlü işlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz, her türlü evrak basımını gerçekleştirebileceğiniz İthalat Yönetimi ile; ithalat maliyetlerinizi hesaplayabilir, DİİB takibini ihraç kayıtlı mal alışlarınızı takip edebilir, her türlü işlemlerinizin detaylı raporlarını alabilirsiniz.

 

İHRACAT YÖNETİMİ

İhracat Yönetim modülü ile her türlü evrak basımını gerçekleştirebilirsiniz. İhracat Yönetimi ile packing list, gümrük çıkış beyannamesi, döviz alış belgesi, menşe şehadetnamesi, A.TR belgesi, EUR.1 dolaşım sertifikası, Form A tanımlamalarınızı takip edebilir, her türlü işlemlerinizin detaylı raporlarını alabilirsiniz.

 

 

TAMİR SERVİS MERKEZİ YÖNETİMİ

Tamir Servis Merkezi Yönetimi ile işletme içinde veya dışında bulunan servis noktalarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Müşterilerinizden gelen garanti dâhilinde ve haricinde servis taleplerini bir tuşa basarak ilgili servis noktasına iş emri olarak atamalar yapabilir, servis operasyon süreçlerinizi tüm detayıyla takip edebilirsiniz. Parça dâhil/hariç servis faturasının düzenlenebilmesi, üstelik anında muhasebe bağlantısı mümkündür.

 

 

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

Kariyer, eğitim planlama, iş kabul yönetimi, izin ve performans yönetimi içeren İK ile; çalışanlarınızı bilgi, yetenek ve birikimlerine göre değerlendirebilirsiniz. İnsan kaynakları yönetimi; çeşitli ölçme kriterleri ile personel durum iyileştirmesini sağlamayı mümkün kılar, PERSONEL ile bütünleşik çalışır.

 

 

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM-VRM)

Firmanızın dış dünyaya açılan kapısı olacak İlişkiler Yönetimi – CRM modülü ile tüm satış ve satın alma yapmış olduğunuz firmalar ile kurulan ilişkileriniz kontrol altında. Kayıtlı cari hesaplarınız ve bu firmaların yetkilileri ile personeliniz arasında kurulacak telefon, elektronik posta, faks, mektup vb. araçların kullanılacağı irtibatları kayıt altına alabilir, detaylı olarak rapor ve veri küpleri oluşturabilirsiniz.

 

 

ÜRETİM YÖNETİM SİSTEMİ (MRP)

Ürün tanıtım, sarfiyat ve iş emri kartlarının tanımlanması, malzeme ihtiyaç planlarının oluşturulması, üretim ve fason hareketleri ve akabinde oluşan standart maliyetlerin değerlendirilmesi… Üretim Yönetim Sistemi; tüm bu süreçleri işletmede en esnek uygulamanın diğer adı…

 

 

ÜRETİM KAYNAK PLANLAMASI (MRPII)

Üretim Kaynak Planlaması - MRPII, içinde yer alan ürün tanıtım, iş yeri tanıtım, üretim planlama ve izleme, üretim rota planlama (chart), ilk madde ve malzeme tedarik planlama ve izleme, hareket, rapor, liste, maliyet muhasebesi ve entegrasyon kodlarını içerir. Teknolojik kavramların genişlemesi ile gelişen iş dünyası, yönetim işlemlerinde olduğu gibi üretimde de toplam kalite yönetimi ile sağlıklı büyümeyi amaçlar. MRPII; bu amaçla genişletilmiş üretim fonksiyonları ile çağdaş işletmelere küresel pazarda rekabet avantajı sağlayacak çözümler içerir.

 

 

SONLU KAPASİTELİ KAYNAK PLN.

Sonlu Kapasiteli Kaynak Planlama modülümüz ile üretim sahanızdaki iş merkezlerinin doluluk durumuna göre yeni yüklenecek işleri optimize edebilirsiniz. Üretim Kaynak Planlaması (MRPII) ile entegre çalışan modül ile planlanmış iş emirlerini kilitleyebilir, yeni planlanan iş emirlerinin kilitlenmemiş boşluklara kolayca yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Grafik ekranda çok çeşitli kriterler ile üretim sahanızı görmenizi sağlayan Sonlu Kapasiteli Kaynak Planlama modülü ile en yüksek verimde planlamalar yapabilirsiniz.

 

 

BAKIM YÖNETİMİ

Bakım Yönetimi, koruyucu bakım yönetimi ve gerçekleştirilen bakım işlemlerinin takip ve raporlanması ile birlikte üretim sisteminizde gerçekleşen sorunların nedenlerini ve nasıl çözümlendiklerini detaylı olarak izlemenizi sağlamaktadır.

 

 

GENEL MUHASEBE

Muhasebe süreçlerinin tümünü detaylı olarak takip edebileceğiniz Finansal Yönetim Sisteminin ayrılmaz bir parçası olan Genel Muhasebe Yönetimi ile çalışma alt yapınızı bir sefere mahsus oluşturmanız yeterli olacaktır. Muhasebeden hazırlamak istediğiniz evraklarınız için fiş sihirbazları tanımlayabilecek, bildirge ve beyannamelerdeki MİKRO farkını makro düzeyde yaşayacaksınız.

 

 

PERSONEL YÖNETİMİ

Personel mevzuat takibine yönelik tüm işlemler için eksiksiz, hatasız, hızlı ve güvenli bir çözüm. İşletmeniz ne kadar büyük olursa olsun ve ne kadar personel çalıştırırsanız çalıştırın, tüm işlemleri zaman ve insan kaynaklarını minimum kullanarak çözer.

 

 

SABİT KIYMET YÖNETİMİ

İşletmenizdeki tüm sabit kıymetlerinizin tanımını yapabilir, zimmet yerlerini belirleyebilir, faydalı ömür tanımları, finansal sözleşmeler ile ilgili tanımlamaları yapabilirsiniz. Amortisman ve yeniden değerleme meblağlarını muhasebeleştirebilir, enflasyon düzeltmesi muhasebe uyarlamaları ile ilgili detaylı raporları alabilirsiniz.

 

 

ENFLASYON MUHASEBESİ

Enflasyon Muhasebesi Yönetimi ile; enflasyon düzeltmesi işlemlerinizi tek tuşla yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilanço ve gelir tablosu ile beraber Net parasal kazanç kayıp tablosunu otomatik oluşturabilirsiniz.

 

 

KONSOLİDE MUHASEBE

Konsolide Muhasebe Yönetimi ile; grup şirketlerinin artık 3. parti yazılımlar ile uğraşmadan, farklı ortaklık yapılarına göre tanımlayabildikleri eliminasyon parametreleri ile, konsolide olarak bilanço ve gelir tablosu tek tıkla çıkartılabilecek.

 

 

BÜRO9000

Muhasebe, işletme, stok, hizmet, finans, SM defteri, konsolide işlemler... Hızlı ve doğru işleyen bir sistem... BÜRO9000 içerdiği Personel modülü ile personel takibine yönelik olarak da tüm işlemler için eksiksiz, hatasız, hızlı ve güvenli bir çözüm. Tüm işlemleri zaman ve insan kaynaklarını minimum kullanarak çözüyor, üstelik işletmeniz ne kadar büyük olursa olsun ve ne kadar personel çalıştırırsanız çalıştırın.

 

 

UFRS

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları modülümüz, SPK’ya tabi şirketler ile bu şirketlerin konsolide mali tablolarında yer alan iştiraklerinin, SPK Seri XI, No: 29’a uygun raporlama yapmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.

 

 

e-DEFTER

Mikro e-Defter uygulaması ile “Yevmiye Defteri”’ ve “Defter-i Kebir”’ belgelerini, GİBin belirlediği standartlarda hazırlayabilir ve oluşan dosyayı elektronik olarak GİBe kolayca gönderebilirsiniz. Böylece, defterlerin kağıt ortamına basılması ve saklanması gibi zahmetli ve maliyetli işlemleri artık elektronik ortamda kolayca ve maliyetsiz olarak yapabilirsiniz.

 

 

e-FATURA MODÜLÜ

Türkiye’de 397 sıra no.lu VUK ile hayata geçirilen e-fatura; kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip, veri format ve standardı (UBL-TR) Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. Mikro e-Fatura modülü; e-Fatura alım/gönderim işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan e-Fatura Portalı, Entegrasyon ve Özel Entegrasyon olmak üzere üç yönteme de hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır.

 

KARAR DESTEK SİSTEMİ (OLAP)

Karar Destek Sistemi ile raporlara bakış açınız değişecek. Verilerinizi istediğiniz detayda inceleme imkanına sahip olacak, var olan veri küplerini kullanabileceğiniz gibi kendi küplerinizi kolaylıkla oluşturabileceksiniz.

 

 

RAPOR BANKASI

MİKRO ERP Rapor bankası modülü ile; artık yazılımcı olmadan işletmeniz için özel rapor tasarlayabileceksiniz. Report Builder ile tasarladığınız bu raporları istediğiniz kullanıcıda aktif edebileceksiniz.

 

 

DIŞ YAZILIM AKTARIMLARI

Dış Yazılım Aktarımları modülü ile Renault, Ford, Tofaş otomotiv ana sanayi, Aras Lojistik ve Yurtiçi Kargo lojistik firmaları ve IMS, Fidelio, AC Nielsen, Evrim, Arkman, Maestro, Vizyonex, Micros, Mekom v3, Nexus 32 bit v1.14, Pepsi, GMSS, Tarım Bakanlığı, Omni – Vectron yazılımlarıyla entegrasyonu tek tuşa basarak yapabilirsiniz.

 

 

ONLINE

Mikro Yazılımevi`nin gelişen ve gelişmeye açık, "çok uluslu", "çok şubeli", "dünya şirketleri" için geliştirdiği MİKRO ERP ürün grubu içerisindeki ONLINE Merkez - Şube Online Bağlantı Bilgi Aktarımı ile; Türkiye`de ilk defa gerçek anlamda bilgi transferini insana bağlı kalmaksızın gerçekleştirebilirsiniz. Online programı ile; şube, fabrika, bölge müdürlüğü, depo ya da sevk merkezlerinizdeki tüm bilgi ve hareketler karşılıklı aktarılır. Online entegrasyon sistemi ile; harici etkenlerle bağlantının kopması halinde bile farklı merkezlerin çalışmaları aksamaya uğramaz. Bilgi transferleri; bağlantı kurulduğu anda (insan müdahalesine gerek kalmaksızın ve son değişiklikleri de kaydederek en güncel haliyle) devam eder.

 

 

my e-RP

İyi yönetilen bir orkestra: MİKRO Kurumsal Çözümleri Büyümeyi kontrol etmek ve rekabette güçlü kalmak... Entegre bir kurumsal sistem artık bir seçenek değil bir zorunluluk. Birbirinden kopuk "veri yığınları" şirketinizin zaman, enerji ve para kaybetmesine, her şeyden öte karar mekanizmanızın etkin çalışmamasına sebep olur. Şirketinizin bilişim alt yapısının kalitesini artırmak; müşteri memnuniyetini ve kârlılığı artırmak için kilit rol oynar. MİKRO ERP çözümleri KOBİ`lerden holdinglere tüm üreticilerin, orkestralarını daha iyi yönetmelerine yardım eder. Bilgi, kurumun tüm birimlerinde entegre hareket ettikçe, günlük operasyonlardan stratejik karar mekanizmalarına kadar kullanım miktarı artar. ERP ile envanter ve finans verileri; tasarruf ve verimliliği iyileştirme yollarını teşhis eden kabiliyetli enstrümanlara dönüşürler. Mikro`nun raporlama gereçleri orkestra şefinin daha süratli ve istikrarlı kararlar almasını mümkün kılar.

 

 

AVM9000

Alış veriş merkezleri için geliştirilmiş olan AVM9000 programımızla alış veriş merkezlerindeki tüm bağımsız alanların ve ortak alanların her türlü detayını tanımlayabilir ve takip edilebilirsiniz AVM9000 programını ERP paketimize entegre çalıştırıldığında; stoktan satın almaya, hizmet-masraf yönetiminden demirbaş yönetimine, finanstan muhasebeye, karar destek yönetiminden personel yönetimine, insan kaynakları yönetiminden servis bakım yönetimine kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.

TOP